Malta

Malta – kiedy warto pojechać?

Malta

Kiedy warto pojechać na Maltę? Jeśli szukacie miejsca, dokąd można na trochę wyskoczyć i wyrwać się od codzienności to koniecznie czytajcie dalej 🙂 Tak się złożyło, że w grudniu miałem okazję spędzić kilka dni na Malcie. To już kolejny pobyt w tym roku. Poprzedni, nasz wspólny z Lisią Kitą wyjazd na Maltę wypadał w najcieplejszym okresie, czyli gorącym w lipcu. Mogę więc śmiało porównać jak wypada ta piękna i pełna historii wyspa w obu tych diametralnie różnych porach roku.  Zobaczcie jaka jest Malta zimą!

Malta zimą – czy warto?

Według mojej subiektywnej opinii Malta zimą jest warta uwagi i to zdecydowanie bardziej niż w samym środku lata. Wtedy temperatura, pomimo tego, że my akurat jesteśmy przyzwyczajeni do wysokich, tropikalnych temperatur, była momentami naprawdę zwalająca z nóg. Przy takim upale wielogodzinne zwiedzanie na piechotę jest po prostu wyczerpujące, a  długie marsze i większa aktywność fizyczna po prostu wymagają mnóstwa energii.

Jeśli ktoś tak jak my nie jest miłośnikiem smażenia się na plaży przez cały pobyt (do czego w sumie Malta nie jest najlepszą lokalizacją – jeśli szukacie fajnych plaż, to na końcu tekstu polecam link) to zdecydowanie powinien wybrać wczesną wiosnę, jesień, czy tak jak ja zimę.

Po raz kolejny w wyborze odwiedzonych miejsc, nierzadko takich, o których nikt nie słyszał i nie ma ich w przewodnikach , pomógł geocaching. Kto nie wie o czym mówię, tego zachęcam do kliknięcia: Geocaching! Co to? 🙂

W czasie pobytu odwiedziłem też kontrolnie kolonię bezdomnych kotów, którą podczas letniego pobytu z Lisią Kitą karmiliśmy i nawet zgłaszaliśmy chore do odpowiednich fundacji. Tym razem kocury były w bardzo dobrej kondycji, a ich miny gdy przywieźliśmy im z towarzyszami podróży puszki z jedzeniem – bezcenne 🙂 Nikt mi nie wmówi ze koty nie wyrażają emocji mimiką!

Malta – pogoda.

Jaka była pogoda na Malcie? W grudniu temperatura oscylowała w okolicach 20-22 C w dzień (!), a około 10C w nocy. Jak dla mnie perfekcyjna temperatura do długich marszów! Jedyne co mnie zaskoczyło  i zmartwiło jako osobę lubiącą brak tłumów, to to, że tłumy ludzi okupujących w lato kąpieliska, tym razem zaktywizowały się w okolicy zabytków, muzeów i ogólnie mniej uczęszczanych miejsc 😉 Ale mimo wszystko nadal udawało się tak zwiedzać wyspę, że przez długi czas w niektórych miejscach nie napotykaliśmy żywej duszy.

W grudniu temperatura była fantastyczna, ale teraz w styczniu arktyczne mrozy wpłynęły oczywiście również na pogodę południa Europy. Mimo tego i tak różnica jest in plus dla Malty. W nocy z ostatniej soboty na niedzielę w Małopolsce odnotowano rekordowe-32,9 C (!); w chwili pisania tego tekstu w dzień w Polsce jest ok od -6C – -14C, a na Malcie + 14C. Można powiedzieć, że nadal upał 😉 Wszędzie jest zielono, jak u nas późną wiosną, a to kolejna zaleta. W lecie roślinność w większości na Malcie jest spalona słońcem i wyschnięta, krajobraz wygląda typowo jak większość wysp Morza Śródziemnego latem.

Reasumując zimowe wyrwanie się na Maltę gorąco polecam każdemu. Bilety lotnicze WIZZ’air są w naprawdę w przystępnych cenach, a można uciec na chwilę od zimna i naszej zimowej szarości 🙂

Zobaczcie jak to wyglądało:

Malta

 

Malta

 

Malta

 

Malta

 

Malta

 

Malta

 

Malta

 

Malta

 

Malta

 

Malta

 

Malta

 

Malta

 

Malta

 

Malta

 

Malta

 

Malta

 

Malta

 

Malta

 

Malta

 

Malta

 

Malta

 

Malta

 

Malta

 

Malta

 

Malta

 

Malta

 

Malta

 

Malta

 

Malta

 

Malta

 

Malta

 

Malta

 

Malta

 

Malta

 

Malta

 

Malta

 

Malta

 

Jeśli szukacie różnych wartych uwagi miejsc na wypady w Europie to koniecznie zajrzyjcie do wpisu “5 wysp na wakacje last minute w Europie”, gdzie znajdziecie też informacje o fajnych plażach, oraz do wpisu “5 miejsc na wakacje last minute w Europie” – tu znajdziecie równie piękne i ciekawe miejsca, tyle, że na kontynencie.


I na zakończenie wielkie podziękowania dla Eli za fantastyczne towarzystwo podczas nie zawsze łatwej eksploracji wyspy, oraz tajemniczego Michaela bez którego ten wyjazd by się nie odbył, a na pewno nie był by tak atrakcyjny.


 

Co sądzicie o takim wyjeździe i jak Wam się podoba Malta zimą? Napiszcie, czy zdarza Wam się w ogóle jeździć na wakacje w miesiącach zimowych (oczywiście nie mam tu na myśli standardowych wyjazdów w góry i/lub na narty itp 😉 ), a jeśli tak to gdzie? Może macie jakiś ciekawy kierunek do polecenia? A jeśli byliście na Malcie, to jesteśmy ciekawi jak wasze wrażenia z tej wyspy? Czekamy na komentarze na dole!

Miłego dnia – Wilk

 

Jeśli Ci się podobało, to podziel się z innymi!