Blog Conference Poznań 2017

BLOG CONFERENCE POZNAŃ 2017. Pierwszy raz, dwa razy tak!

Blog Conference Poznań 2017

Blog Conference Poznań 2017. Pierwszy raz, dwa razy tak!

 

Dziś podsumujemy Blog Conference Poznań 2017, czyli naszą pierwszą duuużą imprezę blogową! Dla nas takie wydarzenie to absolutna nowość. Bloga mamy niecały rok i póki co, to prędzej spotkacie nas w gęstych w krzakach, gdzie ku uciesze kleszczy robione jest stoente ujęcie mchu (ja) lub namierzane są skrzynki (Wilk) niż w takim tłumie. Kto nas zna, to wie, że naszym ulubionym tłumem jest co najwyżej tłum drzew w lesie 😉 Tymczasem… 600 km, 2 dni, 22 wykłady, 22 strony notatek i 6 wegańskich pizz. To bilans naszego pobytu w Poznaniu! Mając to wszystko na uwadze przeczytajcie jak nam poszło na Blog Conference Poznań 2017 i pytanie zasadnicze – czy było warto?

 

Po co takie dzikusy jak my zdecydowały się wybrać na Blog Conference Poznań 2017?

 

Blog Conference Poznań 2017

Po co? Skoro się powiedziało A, to trzeba powiedzieć B (gdzie A, to założenie bloga, a B to prowadzenie go możliwie jak najlepiej). A tak serio, to uznaliśmy, że oprócz siedzenia w krzakach, to warto poszerzać swoją wiedzę i horyzonty w sieci 🙂 A nawet jeśli uznamy, że to nie dla nas, to przynajmniej będziemy wiedzieć o czym mówimy!

Konferencja odbyła się w ostatni weekend maja, ale zacznijmy dużo wcześniej – od zapisów. Tu już pierwszy sukces, bo udało nam się ich nie przegapić 😉 Drugi, bo zostaliśmy zakwalifikowani do Blog Conference Poznań 2017. Kolejnym etapem była ostra walka online na zapisy na poszczególne warsztaty i tu już naprawdę trzeba było mieć rękę na pulsie. W niektórych przypadkach decydowały sekundy!

Jako, że jest nas dwoje, to postanowiliśmy podzielić się taktycznie i pozapisywać na różne wydarzenia, żeby wchłonąć jak najwięcej wiedzy. Na sporo się udało zapisać, na kilka nie (nad czym do dziś ubolewamy). Za to na ja osłodę miałam nagrodę: zostałam zakwalifikowana na dwie części warsztatów fotografii kulinarnej z Kingą Paruzel, gdzie na drugą część przyjmowali tylko 20 osób, ha!

 

Blog Conference Poznań 2017. Informacje.

 

Blog Conference Poznań 2017

Organizatorami Blog Conference Poznań 2017 są Ilona Kostecka z Mum and the City i Piotr Kostecki z Hypeology, a samo wydarzenie miało miejsce na terenie Międzynarodowych Targów Poznańskich, które były partnerem strategicznym konferencji. Główne wykłady i panele odbywały się w Sali Ziemi, a w kilku mniejszych salach równolegle inne warsztaty, wykłady i panele.

Prowadzącymi Blog Conference Poznań 2017 na Sali Ziemi byli Marcin Perfuński z Supertata.tv oraz Maciej Mazurek z Zuch.media. Chłopaki świetnie radzili sobie na scenie – atmosfera była luźna, a dzięki wcześniej przygotowanym planszom dokładnie wiedzieliśmy kiedy ma być APLAUZ, a kiedy będzie SUCHAR 😀 Nie, żeby można się było pomylić, ale zawsze warto mieć pewność 😉 Blog Conference Poznań 2017 rozpoczęło się od powitania przez organizatorów, przedstawicieli Międzynarodowych Targów Poznańskich, którzy w rzucili temat możliwości współpracy z blogerami oraz paru słów powitania od przedstawiciela miasta Poznania.

Blog Conference Poznań 2017

 

BLOG CONFERENCE POZNAŃ 2017. Wykłady, panele i warsztaty

Blog Conference Poznań 2017

Tak jak wspomnieliśmy wcześniej, z Blog Conference Poznań 2017 postanowiliśmy wynieść możliwie jak najwięcej wiedzy, więc zadziałaliśmy taktycznie i rozdzieliliśmy się, aby skorzystać z jak największej ilości paneli i warsztatów. Poniżej krótkie podsumowanie tego gdzie byliśmy, kogo słuchaliśmy i czego się dowiedzieliśmy!

 

Dzień 1.

 


 

Ola Budzyńska / Pani Swojego Czasu

“Od bloga do biznesu. Tworzyć własne produkty i zarabiać na tym pieniądze”

Razem:

Ola zaczęła jak zawsze dosłownie z przytupem, czyli od tańców 🙂 Od Pani Swojego Czasu (którą namiętnie chłonę, licząc, że kiedyś uda mi się okiełznać czas 😉 ) dowiedzieliśmy jak zarabiać online i jak tworzyć swoją markę. Ola jest idealnym przykładem na to, że można stworzyć fajną, serdeczną atmosferę w swoim miejscu w sieci i zaangażowaną społeczność, a jednocześnie mieć biznesowe podejście do tematu zarabiania. I to współgra!

Blog Conference Poznań 2017
Celestyna, Ola Budzyńska i ja

 

Kasia Czajka / Zwierz Popkulturalny

“Warto być przyzwoitym blogerem – o etyce w blogowaniu”

Razem:

Kasia opowiadała nam o etyce w blogowaniu i tym czym są (a dla niektórych powinny być) skrupuły i wyrzuty sumienia. Moim zdaniem był to wykład ponadczasowy i ponad środowiskowy. Przesłanie: Nie masz nic do stracenia oprócz reputacji.


 

Łukasz Głombicki / Life Tube, Konrad Traczyk / Hash.fm, Piotr ‘Ziemniak’ Latała, Bartłomiej ‘Tivolt’ Ratoń

PANEL: Jak budować swoją markę na YouTube (w internecie?)

Wilk:

Panel prowadził Łukasz Głombicki, a uczestnikami byli Konrad Traczyk oraz youtuberzy Bartłomiej ‘Tivolt’ Ratoń i Piotr ‘Ziemniak’ Latała. Dyskusja była bardzo ciekawa i najważniejsze, co warto z niej zapamiętać, że najistotniejszą rzeczą w budowaniu marki jest zaufanie użytkowników.


 

Piotr Kostecki / Hypeology , Bartek Popiel / Liczy się Wynik, Łukasz Przechodzeń / Rowerowe Porady, Waldemar Florkowski/ Moto Doradca

Warsztat: Jak zarabiać na blogu?

Lisia Kita:

Bardzo wartościowa dyskusja na temat zarabiania online. O tym jak zarabiać dzięki swoim umiejętnościom, które już masz i jak budować swoją społeczność czytelników i klientów.


 

Paweł Lipiec

Warsztat: Jak współpracować z agencjami?

Wilk:

Te warsztaty miały charakter konkretnych pytań do prowadzącego. Atmosfera była bardzo fajna, a prowadzący starał się wyczerpująco udzielać informacji co jest ważne dla „drugiej” strony barykady, czyli agencji. Na pewno ważnymi informacjami były tematy odnośnie płatności, umów, tego jak agencje patrzą na zasięg i co jest naprawdę istotne. Było o komunikacji z agencjami, ale też tak o tak wydawałoby się prozaicznych sprawach jak to, jak agencja postrzega nas przez informacje które zamieszczamy o sobie.


 

Monika Kamińska / Monika Kamińska

Warsztat: Własna marka

Lisia Kita:

Na warsztacie u Moniki Kamińskiej dowiedzieliśmy się jak zbudować własną markę. Monika dała nam swój przepis, czyli hobby + kompetencje + luka na rynku, ale podkreśliła też jak ważną rzeczą jest spójność wizerunkowa i dokładne dopracowanie najmniejszego detalu. Pracowaliśmy też nad pięciominutowym kolażem –  u mnie motywem przewodnim oczywiście podróże i przygoda 😉

Blog Conference Poznań 2017


 

 

Andrzej Tucholski / Andrzej Tucholski, Agata Lipiec, Michał Górecki / Michał Górecki, Ola Budzyńska / Pani Swojego Czasu, Jan Favre / Stay Fly

PANEL: Jakość w Blogosferze

Wilk:

Kolejny panel, tym razem na prowadzony przez Andrzeja Tucholskiego. Zaskoczenia nie było, bo wiadomo, że jakość to przede wszystkim samodoskonalenie, zdobywanie wiedzy, która jest przydatna i którą można się podzielić ze swoimi odbiorcami, doskonalenie warsztatu. Jakość to też to, jak potrafimy zaangażować naszych odbiorców.


 

 

Ilona Kostecka / Mum and the City

Warsztat: Co zrobić, żeby Marki wybierały właśnie Ciebie?

Lisia Kita:

Od Ilony dowiedzieliśmy się mnóstwa konkretów o tym co zrobić, żeby być atrakcyjnym partnerem do współpracy, jak powinna wyglądać komunikacja z marką lub agencją oraz jak zadbać o dobry wizerunek i opinię w kontaktach z partnerami.


 

 

Michał Sadowski / Brand24

8 sposobów angażowania Waszych odbiorców

Wilk:

Kolejną prezentacją, tym razem Michała Sadowskiego z Brand24,  był wykład na temat „8 sposobów jak angażowania Waszych odbiorców” . Prezentacja i prowadzenie było świetne, a Michał znany z niekonwencjonalnych akcji na pewno zdobył uwagę publiczności. Nie zdradzając wszystkich 8 sposobów z wykładu – na pewno trzeba pamiętać o tym, żeby angażować swoich odbiorców i jak najlepiej ich poznać.


 

 

Karol Lewandowski i Ola Ślusarczyk / Busem przez Świat

Jak spędzać 8 miesięcy rocznie w podróży i utrzymywać się z bloga podróżniczego

Wilk:

Wisienką na torcie drugiego dnia była dla mnie prezentacja Karola Lewandowskiego ( i ukrytej gdzieś 😉 ) Oli Ślusarczyk z bloga Busem przez Świat. Niesamowicie inspirująca prezentacja o tym jak ze swoich marzeń stworzyć mocną i silną markę, a dodatkowo robić w życiu to co się kocha – tytuł prezentacji mówi sam za siebie! Zresztą – zobaczcie sami ich film!


 

 

Natalia Sławek / Jest Rudo

Warsztat fotograficzny

Lisia Kita:

Bardzo ucieszyłam się, że udało mi się dostać na te warsztaty – obraz to podstawa! Natalia w telegraficznym skrócie i prostym językiem omówiła najważniejsze aspekty tworzenia pięknych zdjęć, zarówno pod względem technicznym, jak i kompozycyjnym. Super usystematyzowanie wiedzy i punkt wyjściowy do dalszych eksploracji. Kocham Natalię za jej moc przekazywania skomplikowanych rzeczy w prosty sposób! 🙂

Blog Conference Poznań 2017


 

 

 

Dzień 2.

 


 

 

Marcin Perfuński / Supertata.tv , Agata Aleksandrowicz / Hafija, Ania Mazur / To w Środku,  Waldek Florkowski / Moto Doradca, Łukasz Przechodzeń / Rowerowe Porady

PANEL: Bloger jako ekspert

Wilk:

Drugi dzień zaczął się  dla mnie od panelu „Bloger jako ekspert” – panel prowadził Marcin Perfuński, a gośćmi byli Anna Mazur-Gajo, Agata Aleksandrowicz, Waldemar Florkowski oraz Łukasz Przechodzeń. Na pewno z tego panelu ważnym przesłaniem było to, że bloger może być ekspertem, ale musi też znać swoją odpowiedzialność i granice swoich działań.


 

 

Konrad Jurecki i Typowa K / Moja Dziewczyna Czyta Blogi

Prelekcja: Lajkiem w piecu nie napalisz

Lisia Kita:

Kolejna prelekcja, na której dość wyraźnie zostało zaznaczone, że Facebook i tytułowe lajki to nie wszystko, a budowanie „kolosa na glinianych nogach” czyli społeczności tylko na Facebooku nie jest najlepszym pomysłem. Prosta sprawa – zadaj sobie pytanie: Do kogo należy “twój” profil, fanpage “twojego” bloga / firmy, społeczność, lajki, fani, wszystkie teksty i zdjęcia, które masz na FB? Odpowiedź? Do Marka Zuckerberga, który może to wszystko unicestwić w sekundę, bo akurat takie będzie miał widzi misię.


 

 

Darek Mołodecki / JDM

Warsztat: Tajemnice WordPress

Wilk:

„Tajemnice WordPress” prowadzone przez Darka Mołodeckiego z www.jdm.pl to dla mnie osobiście najciekawszy warsztat z konkretną wiedzą jak unikać najczęstszych błędów, jak najlepiej optymalizować swojego bloga na platformie WordPress. Świetny warsztat i tak jak większośc na sali głosuję obiema rękami aby powstały filmy z kursem WordPressa! Darek umie przekazać swoją olbrzymią wiedzę na ten temat.


 

 

Kash Bhattacharya / Budget Traveller,  Felipe Tofani / Fotostrasse

Blogowanie za granicą

Lisia Kita:

Super spotkanie z dwoma blogerami z zagranicy w temacie podróżniczym, więc nie mogłam tego odpuścić. Mnóstwo celnych wskazówek sięgających dalej niż horyzont polskiej blogosfery, a do tego dwie fajne i serdeczne osobowości! Dzięki temu, że wszyscy w tym czasie byli na prelekcji Janiny Bak, nasze spotkanie odbyło się w prawie, że kameralnym gronie. Super prezent od losu 🙂 Wymieniłam się i z Kashem i z Felipe kontaktami, a od Felipe dostałam nawet zaproszenie na wspólną eksplorację alternatywnych miejscówek w okolicach Berlina. Yes!

Blog Conference Poznań 2017

Blog Conference Poznań 2017

Blog Conference Poznań 2017


 

 

Janina Bak / Janina Daily

Story Wars: Atak Klonów. Jak pisać inaczej (i lepiej) niż wszyscy

Tutaj o prelekcji, na której NIE byliśmy i najbardziej żałujemy, że nie mogliśmy się rozdwoić! W tym czasie byliśmy na innych warsztatach (ale nie żałujemy), a występ Janiny był podobno epicki. Wróble ćwierkają, że wielu do tej pory lubianych polskich stand – up’erów może już zmieniać nazwisko i uciekać w niesławie do Uzbekistanu! 😉 Ktoś wie gdzie można to obejrzeć?!


 

 

Edwin Zasada / Zabij Grubasa

Słowo klucz: relacje.

Wilk:

Kolejnym punktem konferencji, na który się udałem była prezentacja Edwina Zasady na temat relacji z agencjami i tu mam mieszane uczucia. Jako wieloletni pracownik korporacji wiem jak uciążliwi potrafią być czasami klienci… Wiem też, jak ważne są relacje, ale wiem też, jak się je czasami nawiązuje, z czym nie zawsze się godzę.


 

 

Maciej Mazurek / Zuch Media, Joanna Glogaza / Style Digger, Bartek Popiel / Liczy Się Wynik, Roman Zaczkiewicz / Szarmant, Łukasz Smoliński / Taste Away

PANEL: Marka obok bloga

Wilk:

Kolejnym panelem  na którym byłem to „Marka obok bloga” prowadzony przez  Macieja Mazurka, którego gośćmi byli Joanna Glogaza styledigger.com, Roman Zaczkiewicz szarmant.pl, Łukasz Smoliński tasteaway.pl oraz Bartek Popiel liczysiewynik.pl. Bardzo ciekawa dyskusja pokazująca, że do własnej marki można dojść wieloma sposobami, nie zawsze inwestując w to wielkie pieniądze.


 

 

Kinga Paruzel / Kinga Paruzel

Warsztaty fotografii i aranżacji kulinarnej cz. 1 i 2.

Lisia Kita:

Fantastyczne spotkanie z Kingą Paruzel (która możecie kojarzyć z Top Chef’a). Jak wspomniałam wcześniej, udało mi się zakwalifikować na obie części warsztatów z Kingą i dla mnie to była chyba najlepsza część BLOG CONFERENCE POZNAŃ 2017.

W części pierwszej Kinga pokazała omówiła tajniki fotografii kulinarnej na prezentacji zdradzając mnóstwo przydatnych trików i wskazówek. Doradziła też, żeby za każdym razem przed sesją zadać sobie pytanie, co chce się pokazać, jaką cechę podkreślić w danym daniu np. świeżość, chrupkość czy może kolor i spróbować tą cechę uwypuklić.

W części drugiej, dzięki uprzejmości Lidl Polska, miałyśmy okazję poćwiczyć aranżacje kulinarne i ich fotografowanie pod czujnym okiem Kingi. Kolejna porcja wskazówek i kreatywnych rozwiązań! Zrobiłam brzydki koktajl (specjalnie oczywiście! 😉), dzięki czemu mogłyśmy popracować nad aranżacją i fotografowaniem mniej atrakcyjnych potraw o czym była mowa w części pierwszej. Koktajl  miał swoje 5 minut sławy, a moje poświęcenie dla sprawy zostało docenione przez Kingę 😃 Poza tym Kinga jest tak super pozytywną i serdeczną osobą, że akumulatory mam naładowane od samego przebywania w pobliżu!

Blog Conference Poznań 2017

Blog Conference Poznań 2017

Blog Conference Poznań 2017

Blog Conference Poznań 2017


 

 

Tomek Tomczyk / Jason Hunt

Wszyscy się mylą

Razem:

Od Tomka Tomczyka, który jest mistrzem wsadzania kija w mrowisko, dowiedzieliśmy się, żeby nie wierzyć w mity oraz jaka jest złota piątka cech angażujących tekstów. Acha, no i obowiązkowo – Tomek za to dowiedział się, że Piesi nie wolno czekolady! 😉

Blog Conference Poznań 2017


 

 

Andrzej Tucholski / Andrzej Tucholski

Najprostsza droga

Razem:

Na sam koniec końców Andrzej Tucholski postawił kropkę nad „i”. Mówił o drodze, dyscyplinie, celu i szczęściu i o niemnożeniu bytów ponad potrzebę. Oboje do dziś jesteśmy pod ogromnym wrażeniem erudycji Andrzeja, ale muszę przyznać, że Trójkąt Pascala mnie ociupinkę przerósł. Poetyki Arystotelesa to co innego! 😀


 

 

BLOG CONFERENCE POZNAŃ. Czy było warto?

 

Zdecydowanie od nas obojga:

Tak! Tak!

Bardzo nam się podobało, dużo się nauczyliśmy, naładowaliśmy się pozytywną energią, pomysłami i inspiracjami. Przejaśniło się nam w głowach w wielu blogowych kwestiach, sporo wiedzy ułożyliśmy, a o innych rzeczach dopiero się dowiedzieliśmy. Na pewno poszerzyliśmy horyzonty, a lista rzeczy do wdrożenia na blogu urosła znacząco. Super było też posłuchać na żywo autorów, których się zna „z czytania” i poznać wielu nowych. Mega, mega pozytywnie!

Na imprezy nie poszliśmy, bo zwyciężyła opcja włóczenia się do późnego wieczora po Poznaniu po Łazarzu (w piątek) i po Jeżycach (w sobotę) i szukania skrzynek.

Blog Conference Poznań 2017

Poznaliśmy Celestynę z bloga Cuda Celestyny, która dzielnie włóczyła się z nami szukając skrzynek i z którą miałam większość tych samych warsztatów.

Odkryliśmy najlepszą wegańską pizzę ever (będzie recenzja)! W ciągu 2 dni zeżarliśmy 6 pizz, a wliczając Celkę do bandy, to już będzie 9 😃

 

Co można by zrobić lepiej?

Brakowało dobrego oznaczenia konferencji na terenie MTP.

Brakowało rozpiski programu do ręki. Program wyświetlał się na monitorach już na miejscu, osoby z wadą wzroku miały problem z odczytaniem małych literek. Poza tym w sytuacji, kiedy dzieją się na raz różne rzeczy w czterech salach, to ciężko z pamięci zorientować się, gdzie się chce iść, czy gdzie powinno się być, bo jest się zapisanym na warsztaty. Rozumiem, że to koszt, ale wystarczyłaby funkcja ściągnięcia programu w pdf do druku na stronie.

Zaskoczył mnie brak wystawców / marek w holu. Oprócz stoisk paru partnerów na palcach jednej ręki licząc. A było kilkaset blogerów włóczących się przed, po i w przerwach. Co za zmarnowany potencjał! Po pierwsze byłoby więcej ciekawych rzeczy do roboty, a po drugie na pewno wiele marek byłoby zainteresowanych nawiązaniem takich bezpośrednich kontaktów z blogerami.

Śniadanie serwowane przez Lidl Polska w sobotę. Nie było żadnych opcji bezmięsnych… Organizatorzy powinni zamówić również takie jedzenie, w dzisiejszych czasach to trochę dziwne. Z tego co wiem, było trochę osób niejedzących mięsa z wege blogów. My to już trzy, a przy nas zapytały się o opcje bezmięsne kolejne dwie osoby… Wystarczyło zapytać wcześniej na FB.

Co do jedzenia podobna historia jak z wystawcami – można było zaprosić wystawców z jedzeniem, foodtrucki itp. Do wyboru były tylko w/w kanapki i kantyna z tradycyjnym jedzeniem, więc większość osób w czasie lunchu leciała w miasto.

THE END

Byliście na Blog Conference Poznań 2017? Albo na poprzednich edycjach? Napiszcie w komentarzach jakie są Wasze wrażenia? A jeśli nie byliście, to czy macie ochotę się wybrać? Co sądzicie o takich imprezach? 🙂

Miłego dnia! Lisia Kita i Wilk

 

Blog Conference Poznań 2017

 

Blog Conference Poznań 2017

 

Blog Conference Poznań 2017

 

Blog Conference Poznań 2017
Bardzo fajna książka od Lidla! Pamiątka warsztatów z Kingą 🙂

 

 

Jeśli Ci się podobało, to podziel się z innymi!